گفتگو با بهرام مسعودی مدیر روابط عمومی و ارتباطات بین المللی گروه افق

«توسعه صنعت ایران افق» در ثروت آفرینی ملی سهم شایسته دارد

گروه افق که از 57 سال پیش با تاسیس شرکت مهندسین مشاور افق پا به عرصه سازندگی ایران گذاشته است، اینک به مجموعه ای مدیریتی تخصصی، اقتصادی و کارا در اقتصاد کشور تبدیل شده است که سهم و نقش ارزنده ای در توسعه میهن دارد.

بهرام مسعودی مدیر روابط عمومی و ارتباطات بین المللی گروه افق که 20 سال سابقه و تجربه همکاری با گروه را دارد در گفتگویی با «اقتصاد و نمایشگاه»، دست آوردها و برنامه های پیش روی گروه را توضیح داده است که می خوانید.

ایشان از لحاظ دانش آکادمیک، از دانشگاه بردلی آمریکا فوق لیسانس اقتصاد دارند.

مخاطبان «اقتصاد و نمایشگاه» را در جریان تاریخچه تشکیل و فعالیت های گروه افق بگذارید.

فعاليت گروه افق در بهمن ماه سال 1341 با تأسيس شركت مهندسين مشاور افق كه همزمان موفق به دريافت درجه‌بندي سازمان برنامه و بودجه گرديد آغاز شد. اين شركت فعاليت خود را در زمينه مدیریت و اجرای مهندسی سازه با تمرکز در استان خوزستان شروع نمود و در طی 18 سال موفق به مشاركت در طراحی و نظارت بر ساخت بيش از 3،500 كيلومتر راه و 150 پل در نقاط مختلف كشور خصوصاً استان خوزستان گرديد. آشنائي با منطقه خوزستان  تمايل شركت را در فعال شدن در آن منطقه كه عمدتاً در زمينه صنايع نفت بود بيشتر كرد.

در سال 1357 فعاليت هاي گروه با تأسيس شركت تجاري افق 2 گسترش يافت. شركت افق2 با عرضه تجهيزات صنعتي آغاز به كار نمود و به تدريج به عرضه خدمات در زمینه تامین نیرو های متخصص داخلی و خارجی به شركت هاي عملياتي نفتي پرداخت.

در طول سال هاي 1366 الي 1370، با شروع فعالیت های عمده نفت و گاز در ایران، گروه افق  مبادرت به تشکیل شرکت توسعه صنعت ایران افق با هدف ارائه خدمات تخصصی به  صنایع نفت و گاز در ایران نمود.

 در سال 1395 و با هدف مشارکت در پروژه های فعالیت های اکتشاف و تولید  و امکان انتقال تکنولوژی از شرکت های بین المللی، شرکت سازندگی افق انرژی تاسیس گردید. شرکت افق انرژی با استفاده از امکانات شرکت توسعه صنعت ایران افق تا کنون موفق گردیده ضمن احراز صلاحیت از 5 شرکت خارجی ( (Due Diligence)، مذاکرات خود را با یک موسسه مالی اعتباری اروپایی با ظرفیت اعتباری 60 میلیارد یورو آغاز نموده و قرارداد همکاری برای جلب سرمایه گذاری در طرح های توسعه نفت ایران را به امضا برساند و نیز با مشارکت با چند شرکت مهندسی تخصصی قابلیت های تخصصی مجموعه را افزایش دهد.

در مرداد ماه 1396 شرکت توسعه صنعت ایران افق موفق به اخذ مجوز فعالیت به عنوان شرکت اکتشاف و تولید E&P گردید.

چه نقشه راه و اهدافی را برای مجموعه تحت مدیریت خودتان طراحی کرده اید؟

استراتژي شركت ايران افق به موازات سياست هاي كلان دولت برمبناي افزايش نقش بخش خصوصي و به حد‌اكثر رساندن سهم و محتواي عامل ايراني در عرضه تجهيزات و خدمات مورد نياز طرح ها قرار دارد. با نگرش دقيق به ويژگي هاي صنعت نفت در سطوح داخلي و بين‌المللي به نظر مي‌رسد كه همكاري گروه يا شركتهاي مختلف ايراني و امكان مشاركت با شركت هاي نفتي بين‌المللي مجري طرح هاي بالادستي مناطق نفتي مي‌تواند به عنوان اولين گام مثبت جهت تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه مورد توجه قرار گيرد.

چشم انداز بلندمدت شما چیست؟

شرکت توسعه صنعت ایران افق مجموعه ای مدیریتی تخصصي، اقتصادي و كارا در نفت و گاز است كه به‏عنوان مجری طرح های توسعه میادین نفت و گاز در صدد كسب جايگاه شايسته بین المللی در زمينه‏هاي استخراج و اكتشاف و بهره‏برداري در صنايع بالادستي  نفت و گاز می باشد تا در ثروت‌آفريني ملي سهيم گردد.

سال 97 را با چه کارنامه ای سپری کرده اید؟

از سال 1397 گروه افق عهده دار تامین خدمات مهندسی و فنی، راهبری و تعمیرات واحد های بهره برداری حوضه های نفتی واقع در غرب رود کارون است. ظرفیت تجمیعی  و اسمی این واحد های فرآوری نفت خام  470،000بشکه در روز است.

برای سال جاری چه برنامه هایی دارید؟

توسعه فعالیت های جاری شرکت، خصوصا در حوضه ارائه خدمات مهندسی، فنی، پیش راه اندازی، راه اندازی، راهبری و تعمیرات کلیه واحد های بهره برداری نفت و گاز اعم از خشکی و فرا ساحلی سر لوحه چشم انداز سال جاری گروه افق است. جوان سازی و توانمند سازی کارکنان به ویژه نیروهای جوان توسط اساتید با تجربه شرکت و نیز اتوماسیون کامل کلیه فرایند های شرکت  برای ارتقاء حداکثری بهره وری از دیگر اهداف شرکت در سال 1398 می باشد.

با توجه به جایگاه شرکت به عنوان یکی از شرکت های خصوصی برگزیده اکتشاف و تولید از سوی وزارت نفت، این مجموعه علاقمندی و توانمندی خود را برای اجرای طرح های توسعه میادین نفت اعلام کرده است.

تمرکز مجموعه بر روی طرح های اولویت دار شرکت نفت خصوصا میادین مشترک با کشور های عراق و قطر است. در این راستا، اقدامات موثری در زمینه مطالعه و تهیه پیشنهادات فنی صورت گرفته است. همچنین جهت جلب سرمایه با بنگاههای مالی و اعتباری برای فراهم نمودن زمینه تامین منابع راهکار های گوناگونی را ارائه کرده ایم. یقین داریم با بستر سازی های موثر وزارت نفت برای اجرائی شدن طرح های توسعه نفت و گاز کشور توسط شرکت های ایرانی، شرکت توسعه صنعت ایران افق همگام با سایر شرکت های توانمند خصوصی اکتشاف و تولید، برگ زرینی بر تاریخچه پر افتخار صنعت نفت ایران می افزاید.