سید مهرداد جعفری مدیرعامل شرکت راینه داران

«راینه داران» فرصت های توسعه را از دست نمی دهد

سید مهرداد جعفری مدیرعامل شرکت موفق «راینه داران»، اسپانسر بیست و چهارمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، در گفتگو با «اقتصاد و نمایشگاه»، دست آوردهای چشمگیر شرکت تحت مدیریت خود را توضیح داده و برنامه های آتی شرکت را تشریح کرده است.

این مدیر خلاق تحصیلات آکادمیک را در رشته مهندس صنایع در دانشگاه صنعتی شریف و دوره تخصصی تجارت بین المللی را در دانشگاه uoc انگلستان طی کرده و به موازات تحصیلات به فعالیت های اقتصادی مشغول بوده است.

این گفتگو را بخوانید.

لطفاً تاریخچه تأسیس و فعالیت شرکت خودتان را به مخاطبان «اقتصاد و نمایشگاه» توضیح دهید.

در آخرین سال دهه 70، "راینه داران" در حوزه مهندسی مشاور پا به عرصه کسب و کار این مرز و بوم نهاد.

"راینه داران" به معنای مشاوران و صاحبان رای و نظر، عنوان منصبی بود که در ایران باستان، به بالاترین سطح مشاوران مخصوص اتلاق می شد.

در شروع دهه دوم، با توجه به صبغه فعالیت و حسن سابقه در صنایع مختلف، خصوصاً نفت، گاز و پتروشیمی و معادن و بهره مندی از شناخت کامل مجموعه های صنعتی و فرآیندهای ایشان، زمینه فعالیت این مجموعه در حوزه تجارت و بازرگانی و تأمین مواد شیمیایی و تجهیزات تخصصی متمرکز شد، و به برکت توفیق خدمت صادقانه و تلاش خستگی ناپذیر و به یمن خط مشی "حمایت همیشگی از تولید داخلی"، این دهه با ورود به عرصه تولید و مشارکت در شرکت تولیدی دانش بنیان و اقدام به احداث مجموعه های تولیدی به انتها رسید.

اکنون هم با امید به آینده ای روشن و تلاش مضاعف برای سرافرازی کشور عزیزمان، در آستانه آغاز سومین دهه فعالیت مجموعه قرار داریم.

عملکرد شرکت را در سال 97 در زمینه تولید و صادرات و اجرای پروژه در داخل و خارج کشور را به طور خلاصه توضیح دهید.

اهم رویدادهای سال 97 به چند حوزه تخصیص می یابد:

1- تجارت بیش از 20،000 تن مواد شیمیایی شامل واردات و صادرات

2- تولید فرامرزی مواد شیمیایی خاص مورد مصرف در صنعت نفت با مشارکت شرکت Hebei Dongan

3- تولید و تجارت ترکیبات فلزات گرانبها از طریق مشارکت در شرکت دانش بنیان «یاسین شیمی ققنوس»  و دستیابی به تولید صنعتی برخی از محصولات برای اولین بار در خاورمیانه.

4- اجرای پروژه بهینه سازی مصرف انرژی با مشارکت سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (UNIDO) و آغاز پروژه مشارکت آینده سبز با تأمین مالی آژانس توسعه اتریش (ADA) با همکاری شریک اتریشی (شرکت Allplan).

5- گسترش فعالیت های مشارکتی با شرکت سازه پردازی داتیس در حوزه تجارت بین المللی در کشورهای عمان و قطر.

6- ایجاد زیر ساخت و انجام هماهنگی های لازم جهت احداث دو طرح تولیدی با مشارکت مجموعه های معتبر بین المللی در زمینه بازیافت تایرهای فرسوده و تولید کائوچو  و پایین دستی صنایع پتروشیمی.

برای سال 98 چه طرح ها و برنامه های توسعه ای را در دست تدوین و اجرا دارید؟

ما در راینه داران به عنوان یک شرکت خصوصی و مستقل به طور مستمر و سیستماتیک فرصت های توسعه ای مربوط به مأموریت مان را تحلیل و ارزیابی می نماییم.

تعیین اهداف و برنامه ریزی جهت دستیابی به آن در سال 1398، در راستای نیل به سه هدف کلان تنظیم شد است:

1- افزایش سطح رضایت ذینفعان و افزایش میزان فروش و سودآوری.

2- تقویت ابعاد بین المللی مجموعه و حوزه های فعالیت.

3- پیشبرد طرح های در دست اجرا  و در حال تحقیق و توسعه در زمینه تولید مواد شیمیایی .

در حال حاضر شرکت شما چه جایگاهی در صنعت نفت کشور دارد و از چه مزیت هایی در مقایسه با رقبا برخوردار است؟

اکنون ما خود را به عنوان یک مجموعه متخصص و مولد، و یک تأمین کننده و صادر کننده تأثیر گذار می شناسیم که در حد توان از یک سو به حفظ پایداری تولید ملتزم و متعهد بوده و از سوی دیگر به ایجاد ارزش افزوده روی منابع کشور، مفتخر است.

خارج از تعارفات مرسوم و شعارهای کلیشه ای نخ نما، وجه تمایز و موفقیت های بدست آمده راینه داران، پس از توجهات الهی، مرهون ویژگی های ریسک پذیری، نوآوری، همکاران ارزشمند، بهره مندی از شبکه بین المللی کارآمد، تلفیق مدیریت علمی و تجربی در زنجیره تأمین، هم افزایی قابلیت های تجاری و توانمندی فنی و مهندسی، و نیز خدمات پس از فروش به معنای واقعی کلمه می باشد، که استفاده از عنوان خدمات پس از فروش و اجرای واقعی آن در حوزه بازرگانی مواد شیمیایی حتی در شرایط عادی، خود اقدامی نوآورانه و متمایز به حساب می آید.