امیر قشقایی مدیرعامل شرکت پترو صدر:

پتروصدر درتولید لوله‌های فولادی پیشرو است

امیر قشقایی مدیرعامل شرکت پترو صدر در رابطه با تاریخچه و حوزه فعالیت شرکت پترو صدر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد و نمایشگاه گفت: این شرکت از سال 1384 ثبت  شده و با هدف تامین تجهیزات صنایع نفت و گاز وپتروشیمی، شروع به کار کرده است. زمینه اصلی فعالیت این شرکت، تامین مواد اولیه فولادی، انواع لوله‌های فولادی، انواع شیرآلات، اتصالات، ورق های فولادی و پل‌های فولادی است

وی در مورد طیف گسترده مشتریان این شرکت افزود: مشتریان ما عمدتا شرکت های وابسته به وزارت نفت، چهار شرکت اصلی مادر شامل پالایش و پخش، شرکت ملی نفت ایران، شرکت پتروشیمی، شرکت گاز و شرکت های زیرمجموعه آنها و فعالان عرصه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و پالایشگاهی، وزارت نیرو، آب و فاضلاب و... هستند.

چهار دفتر فعال در کشورهای جهان

وی با اشاره به فعالیت چهار دفتر این شرکت در کشورهای چین، ارمنستان، کانادا، امارات گفت:  شرکت ما در حال فعالیت در داخل و خارج کشور است و چهار دفتر این شرکت در کشورهای جهان فعالیت دارد. دفتر ونکوور کانادا با نام پترو صدر کانادا، در رابطه با حوزه کانادا و آمریکا و همچنین  دفتر شانگهای پتروصدر در چین در رابطه با  چین و کشورهای آسیایی فعالیت دارد.

وی ادامه داد: همچنین شرکت پترو صدر البرز، در کشور ارمنستان فعالیت دارد و متناسب با  شرایط خاص پروژه ها و مشتریان ما از طریق فعالیت این دفاتر اقدام می شود و در زمینه واردات، صادرات، تامین مواد اولیه از این دفاتر استفاده می شود.  دفتر کانادا در حوزه کانادا و آمریکا فعالیت مستمری دارد. در چین نیز دفتر ما در رابطه با چین  و کشورهای مختلف آسیایی در حال فعالیت است. همچنین دفتر ارمنستان، در رابطه با فعالیت ها و مشتریان ما در روسیه، اکراین، ارمنستان و کشورهای مشترک المنافع شمال ایران فعالیت دارد. دفتر امارات نیز در محدوده رابطه با کشورهای حوزه خلیج فارس فعال است.

وی با اشاره به فعالیت های تجاری در زمینه واردات و صادرات محصول و قطعات و مواد اولیه افزود: واردات و صادرات کالاهای مختلف مرتبط با تجارت ما با ژاپن، کشورهای آسیایی، اروپای غربی و... از طریق این دفاتر هماهنگ می شود.  

علاوه بر این چهار دفتر، تعدادی از دفاتر همکار دیگر با شرکت ما در کشورهای مختلف وجود دارد که در صورت لزوم، با آنها همکاری‌های لازم انجام می شود و متناسب با پروژه‌هایی که داریم از همکاری سایر دفاتر تجاری در نقاط مختلف جهان بهره می بریم.

قشقایی با اشاره به وضعیت بازار و سهم و نقش این شرکت در تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز شرکت های بزرگ ایران گفت: شرکت های مختلفی در زمینه عرضه و تقاضا در بازار  حضور دارند اما شرکت ما در زمینه تامین قطعات فولادی، لوله های فولادی و... یکی از شرکت های پیشرو محسوب می شود که هم از نظر کیفیت و هم از نظر ارائه و تکمیل به موقع پروژه ها شرکتی خوشنام محسوب می شود.

وی افزود:  قطعات فولادی مرتبط با صنعت نفت با کیفیت های مختلفی در بازار وجود دارد اما کیفیت قطعات و محصولات شرکت ما با کیفیت مناسبی عرضه می شود و به جرات می توان گفت که ما یک شرکت پیشرو و با کیفیت در تامین تجهیزات نفتی محسوب می شویم.

خوشنامی و ارتباط های بین المللی

وی با اشاره به توانایی این شرکت در زمینه های مالی و بانکی و ارتباط با بازار جهانی گفت: این شرکت، امکانات مناسبی دارد  و در زمینه تامین لوله های فولادی پیشرو است و  با تامین کیفی قطعات، ارتباط های بانکی قوی، اعتبار و خوشنامی در وزارت نفت، نیرو، آب و فاضلاب و... شرکتی شاداب، سریع و خوشنام شناخته شده است. 

15 سال حضور موثر

وی در پاسخ به این پرسش که در اجرای پروژه ها با مشکلات خاصی مواجه شده اید یا خیر گفت: پروژه هایی که تاکنون اجرا شده بدون مشکل بوده و در این 15 سال مشکل خاصی نداشته و تعهدات مالی خود را به موقع انجام داده ایم و حتی اگر پیمانکار و کارفرما مشکلی داشته باشند ما سعی کرده ایم که کار را انجام دهیم و اجازه نداده ایم که عدم همراهی یک طرف، باعث تاخیر و مشکل در اجرای پروژه ها شود.

افزایش قیمت تمام شده اثری بر کیفیت کار ما نداشته است

وی در پاسخ به این پرسش که تحریم ها و شرایط اقتصادی مانند نرخ ارز چه اثری بر کار شما گذاشته گفت: البته مشکلاتی ایجاد کرده و هزینه ها و قیمت ها را بالا برده اما ما سعی داریم که این مشکلات اثری بر کار ما و اجرای طرح ها نداشته باشد و پروژه ها با مشکلات کمتر به سرانجام برسد. قیمت تمام شده کالاها خیلی بالا رفته ولی با وجود این وضعیت، ما کار را انجام می دهیم.

هدف های صادراتی و رونق تولید

قشقایی با اشاره به برنامه تقویت صادرات برای کمک به رونق تولید در کشور گفت: با توجه به شرایط فعلی برای رشد صادرات به خارج کشور، حوزه خلیج فارس، امارات، چین، روسیه، ارمنستان، روسیه، و.... برنامه ریزی کرده ایم و با توجه به این که سال رونق تولید است به دنبال آن هستیم که از ظرفیت های تولید داخل استفاده کنیم تا به حمایت از تولید و رونق تولید کمک کند.

شعار شرکت ما دانش، فناوری، حمایت از تولید داخلی و توسعه پایدار است و این موضوع نشان می دهد که استفاده از حداکثر توان ساخت داخل، کمک به تولید و اشتغال داخلی در صدر برنامه های شرکت است.  

برنامه مشارکت در خطوط نفت وگاز در سال 98

وی در مورد برنامه های سال 98 این شرکت گفت: در حال حاضر در سال 98، پروژه های زیادی در خطوط انتقال نفت وگاز  داریم که سفارش آن را از شرکت های گاز و ملی نفت گرفته ایم و افتخار آن را داریم که پروژه های بزرگ و قابل توجهی را درخطوط انتقال گاز در دست اجرا داریم  و کارهای لازم را انجام خواهیم داد و سهم و نقش موثر شرکت ما در حوزه انتقال گاز مشهود است.

انتظار از دولت برای حمایت از بخش خصوصی

وی در پاسخ به این پرسش که در حال حاضر بخش خصوصی با چه شرایطی مواجه است و چه انتظاری از دولت دارید گفت:  متاسفانه حمایت دولت از بخش خصوصی کم است و انتظار داریم که مسائل گمرکی، ارزی، مالیاتی، تامین اجتماعی، و... تسهیل شود تا مسیر را برای همکاران و پرسنل هموار کنیم

وی افزود: بخشنامه های مختلف، قوانین پیچ در پیچ و بروکراسی و تغییرات زیاد در فضای کسب و کار داریم و به خصوص در وزارت امور اقتصادی و دارایی بخشنامه های متناقض داریم و گاهی در طول سال چند بار تعرفه گمرکی تغییر می کند و بخشنامه های متناقض صادر می شود.

لذا دولت باید قوانین و مقررات را هموار کند و به بخش خصوصی توجه کند و مشکلات را کاهش دهد. تا تولید کننده با دغدغه کمتری بتواند به تولید و توسعه کسب و کارش بپردازد.