گفتگو با احمد قلعهبانی مدیرعامل شرکت گلوبال پتروتک تشریح کرد

نقش بی بدیل «گلوبال پتروتک» در توسعه صنعت نفت ایران

شرکت گلوبال پتروتک که در سال 2007 میلادی با عنوان یک پیمانکار حفاری بینالمللی در منطقه آزاد امارات تاسیس شده است؛ امروز با هدایت و رهبری احمد قلعه بانی، مدیرعامل نام آشنا و مجرب خود، به عامل اجرایی مهم و بی بدیلی در توسعه صنعت نفت ایران و تولید کار و ثروت تبدیل شده است.

احمد قلعه‌بانی که فارغالتحصیل دانشگاه صنعتی شریف است، بیش از 4 دهه در صنایع کوچک و بزرگ کشور تجربه کارشناسی، مدیریتی و مشاوره‌ای دارد و در 20 سال اخیر خدمات دولتی خود، مدیریت بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور از جمله مدیرعاملی گروه صنعتی سایپا، معاونت وزیر صنعت و معدن و تجارت، ریاست هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، معاونت وزارت نفت و مدیرعاملی شرکت ملی نفت ایران را در کارنامه درخشان خدمات ملی و میهنی اش دارد.

گفتگوی «اقتصاد و نمایشگاه» با احمد قلعه‌بانی را به مناسبت برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، درباره دست‌آوردها و برنامه‌های مجموعه تحت مدیریتش، بخوانید.

تاریخچه تاسیس و  فعالیت شرکت را به طور خلاصه توضیح دهید.

شرکت گلوبال پتروتک به عنوان یک پیمانکار حفاری بین‌المللی در سال 2007 میلادی در منطقه آزاد کشور امارات ( free zone) با هدف انجام فعالیت‌های مهندسی و عملیات حفاری در دریا و خشکی تاسیس گردید.

با عنایت به چشم انداز و اهداف این شرکت و با توجه به نیاز اجرائی پروژه های EPD، ( مهندسی، تامین کالا، حفاری) شرکت گلوبال بتدریج با تشکیل شرکت های زیر مجموعه اسر کیش برای اجرای عملیات حفاری ، سروک کیش برای انجام خدمات جانبی حفاری و پرشیا کالا جهت انجام تعمیرات و فراهم نمودن لجستیک پروژه ها ،گروه گلوبال پتروتک را ایجاد نمود.

در سال 2017 میلادی و پس از ده سال تجربه اجرای پروژه های EPD و اجاره دکل های خشکی و دریایی،مهندسی و غیره و رسیدن به رتبه یکی از 3 شرکت مطرح حفاری ایران، با بررسی ها و ارزیابی و تایید شرکت ملی نفت ایران، شرکت گلوبال پتروتک کیش ( زیر مجموعه گروه) بعنوان یکی از 17 شرکت اکتشاف و تولید ( E&P) نائل گردید.

در حال حاضر ضمن اینکه شرکت گلوبال پتروتک کیش به‌عنوان یک شرکت اکتشاف و تولید راهبری پروژه‌های بالادستی را انجام می‌دهد، سایر شرکت‌های زیر مجموعه گروه گلوبال هر یک وظایف ذیل را در این مجموعه به عهده دارند.

شرکت سروک کیش:

 شرکت مهندسی و خدمات حفاری سروک کیش در سال 1387 شمسی با هدف تامین خدمات حفاری و مدیریت طرح سرویس‌های حفاری تاسیس شده و اکنون در مواردی همچون:

• مدیریت یکپارچه سرویس‌های حفاری ( به صورت قراردادهای GCو MC)

• اجرای سرویس‌های حفاری و تامین موارد سرویس‌های حفاری را با داشتن بزرگترین کارگاه و انبار سیمان و گل حفاری در شهر مهران در استان ایلام فعالیت می‌نماید.

شرکت اسر کیش:

این شرکت به عنوان پیمانکار در زمینه حفاری چاه‌های دریایی و خشکی و با پشتوانه نیروهای تخصصی خود و دکل‌های ملکی O-3,O-2,O-1 و اجاره‌ای O-4  فعالیت‌های مختلف حفاری در میادین نفت و گاز ایران را اجرا می نماید.

این شرکت علاوه بر دفاتر مرکزی تهران و کیش با داشتن پایگاه عملیاتی خود در شهر اهواز به مساحت 000/87 متر مربع مشتمل بر کارگاه‌های عملیاتی برق، مکانیک، سازندگی، ابزار در گردش در انبار مرکزی با حدود 7000 قلم کالا و قطعات دکل در منطقه برومی شهر اهواز در زمینه حفاری فعال می‌باشد.

شرکت پرشیا کالا:

این شرکت به عنوان یک شرکت توانمند ایرانی، ضمن فعالیت در زمینه تدارکات، مهندسی و تامین کالای حفاری، تعمیر و نگهداری دکل، خدمات لجستیک پروژه‌های حفاری فرا ساحل (از جمله شناورها، هلیکوپتر، تامین غذا و....) در منطقه خلیج فارس، تجربه همکاری‌های متعدد در انجام خدمات پروژه‌های EPC و  EPD در خشکی را دارا می‌باشد.

گزارش عملکرد شرکت در سال 97 در زمینه تولید و صادرات و اجرای پروژه در داخل و خارج کشور را به طور خلاصه تشریح فرمایید.

در سال 1397 شرکت گلوبال پتروتک توانسته است با تخصیص دو دکل دریایی HP3000 خود، بخشی از حفاری‌های چاه‌های دریایی کشور در خلیج‌فارس را اجرا نماید و در بخش حفاری خشکی با اتمام عملیات حفاری هفتمین چاه و درگیری 3 دکل خشکی، توانست رکورد سخت‌ترین حفاری در میدان نفتی آذر را به خود اختصاص دهد و سهمی از تولید زود هنگام از این میدان و چاه های مذکور را فراهم نماید.

در پروژه‌های بالادستی، با برنده شدن شرکت گلوبال پتروتک کیش در یکی از پروژه‌ها به روش EPCF+EPDF (فعالیت‌های سطح العرضی و تحت‌العرضی با تامین اعتبار مالی پروژه)، ورود خود به پروژه‌های بالا دستی و راهبری آن و همچنین تامین اعتبار مالی این نوع طرح‌ها را آغاز نمود. در نتیجه بخش‌های جدید مهندسی و G&G ( مباحث ژئوفیزیک وزمین شناسی) و نیز تامین فاینانس (اعتبار مالی پروژه) و تهیه MDP ( طرح توسعه جامع میدان) در طرح های بالادستی در این شرکت کامل‌تر گردید.

شرکت شما برای سال 98 چه طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای را در دست تدوین و اجرا دارد؟

در سال 1398 این شرکت ضمن ادامه حفاری هشتمین و نهمین چاه در میدان مشترک نفتی آذر و آغاز اجرای عملیاتی پروژه بالادستی EPCF+EPDF  میدان سعادت آباد، در تلاش است تا با برنده شدن در یکی از پروژه‌های 26 گانه شرکت نفت مناطق نفتخیز جنوب، بتواند دومین پروژه به صورت تعویق در پرداخت (DEFRRED PAYMENT) را که باید 20 درصد سقف مالی اجرای پروژه، توسط پیمانکار تامین گردد، به دست آورد. همچنین با گسترش فعالیت‌های دکل‌ها و ناوگان دریایی بسیار قوی خود، سهم خود در اجرای پروژه های حفاری دریایی را گسترش دهد. در بخش به کارگیری دکل‌های خشکی نیز علاوه بر به کارگیری دکلهای خشکی در میادین آذر و سعادت آباد، در برنامه است تا در صورت برنده شدن در مناقصات پیشروی اجاره دکل های خشکی، حضور پررنگی ایفا نماید.

در حال حاضر آن شرکت چه جایگاهی در صنعت نفت کشور دارد و از چه مزیت هایی در مقایسه با رقبا برخوردار است؟

 گروه گلوبال پتروتک، سعی نموده است با فراهم نمودن دکل‌های خشکی و دریایی سهم بزرگی از حفر چاه‌های دریایی و خشکی را به عنوان یک شرکت حفاری ایرانی در طی سال‌های گذشته در دست داشته باشد. این گروه همچنین با ایجاد شرکت های متعدد زیر مجموعه، توانسته بخشهای دیگر پروژههای EPD نفت و گاز، همچون مهندسی، تامین کالا، لجستیک، سرویس های حفاری را فراهم آورد و با ایجاد کارگاه‌های خود در مناطق اهواز با وسعت 000/95 متر مربع، کیش 000/27 متر مربع و ایلام، کار سرویس دهی و تعمیر و پشتیبانی پروژه های خود را در هر منطقه از ایران جهت سرعت بخشی به پروژه های در دست انجام آسان سازد. یکی دیگر از مزیت های این شرکت، تجربه و جسارت حفاری در یکی از پر چالش دار ترین میادین نفتی ایران و جهان یعنی میدان مشترک نفتی آذر است که توانسته است با حفر هشتمین چاه در این میدان، سهمی بسیار با ارزش از تولید اولیه 35 هزار شبکه در روز داشته باشد و با توجه به رعایت کلیه موارد ایمنی، محیط زیست و بهداشت (HSE) هیچ‌گونه حادثه ناگواری بوجود نیاید. در انجام پروژه‌های توسعه ای نیز شرکت گلوبال پتروتک کیش با آغاز اجرای توسعه میدان سعادت آباد، به تدریج سعی دارد در راهبری پروژه های بالا دستی گام های خود را با تامین اعتبارات مالی مورد نیاز، تشکیل تیم قوی G&G ومدیریت  راهبری پروژه و انجام مطالعات جامع و تهیه MDP به پیش ببرد.

در پایان اینکه گروه گلوبال پتروتک مفتخر است با ایجاد بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین ناوگان دکل های دریایی و داشتن دکل‌های خشکی، احداث یاردها و کارگاه‌های مختلف در مناطق اهواز، کیش، ایلام، جذب و بکارگیری نیروهای متخصص با تجربه صنعت نفت و جوانان زبده دانشگاهی و ارتقاء کیفیت نیروهای تخصصی خود و همچنین با به روز کردن ابزار و تجهیزات مربوطه و رعایت استانداردهای بین المللی HSE و ایزوهای  مربوطه، ضمن انجام وظایف خود به عنوان یک شرکت نفت و گاز بالادستی، گام‌هائی در توسعه این صنعت برداشته و با اجرای آن سهمی در اشتغال جوانان و کارشناسان این مرز و بوم به نوبه خود داشته باشد.