گفتگو با محمد حلوایی مدیر عامل شرکت پارس کیهان:

"پارس کیهان"راه شرکت های ایرانی به بازارهای جهانی را هموار می کند

شرکت پارس‌کیهان که یک مجموعه کاملاً خصوصی است از سال 1370 به عنوان یک پیمانکار، فعالیت خود را آغاز کرد. مدیران این شرکت از زمان تأسیس، هدف خود را فعالیت در عرصه صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، تولید و انتقال نیرو قرار دادند و با مشارکت فعالانه در مناقصات و تلاش برای اجرای پروژه‌های EPC، این هدف را دنبال کردند. این شرکت در ادامه راه باتوجه به ظرفیت و منابع غنی کشور در صنعت فولاد، با همکاری شرکت های معتبر بین المللی ورودی پرقدرت به عرصه فولاد داشت.

پارس کیهان در اواخر دهه 1370 با استفاده از تجربه‌های موفق خود با هدف توان‌مندی بخش خصوصی ایران بر اجرای پروژه‌های بزرگ و ملی به صورت طراحی، تأمین کالا و اجرای آن تمرکز کرد و توانست طی کمتر از یک دهه به نمونه‌ای موفق از توانمندی کارشناسان ایرانی در اجرای پروژه‌های نفت، گاز، پتروشیمی و نیروگاهی بدل شود.

به مناسبت برپایی بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت،گاز،پالایش و پتروشیمی با محمد حلوایی مدیرعامل با تجربه و توسعه گرای این شرکت گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید .

درباره پروژه های موفقی که تا به حال انجام داده اید اطلاعاتی بدهید.

پارس‌کیهان پس از انجام پروژه‌های موفق در زمینه نصب تجهیزات در طرح توسعه پارس‌جنوبی، موفق شد نخستین پروژه EPC خود را در سال 1380 در نیروگاه آبادان آغاز کند. با اجرای موفق این طرح، پروژه‌های دیگری در نیروگاه های مختلف به صورت EPC به پارس‌کیهان واگذار شد و سرانجام شرکت موفق شد در سال 1385 اولین پروژه EPC خود را در صنعت نفت با تکیه بر تجارب نیروی انسانی قابل خود در پالایشگاه تهران آغاز کند. این شرکت همچنین با انجام عملیات نصب و راه‌اندازی بخش یوتیلیتی و آفسایت پتروشیمی کرمانشاه در فهرست یکی از توان‌مندترین پیمانکاران ایرانی در زمینه پتروشیمی قرار گرفت.

پارس‌کیهان در طول سال‌های فعالیت خود برای شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی، شرکت ملی پتروشیمی، شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، شرکت خطوط لوله و مخابرات ایران، شرکت ملی گاز، سازمان توسعه برق ایران، مپنا، پالایشگاه‌های کشور و بسیاری مجموعه‌های دیگر پروژه‌های متعددی انجام داده است.

مزیت شرکت شما چیست که توانسته اید در مقایسه با رقبا به جایگاه خوبی در صنعت نفت و گاز کشور دست پیدا کنید ؟

شرکت پارس‌کیهان رتبه یک رشته نفت و گاز، رتبه یک رشته تأسیسات و تجهیزات را از سازمان مدیریت دریافت کرده است.

مدیریت پارس کیهان با تفکر توسعه پایدار ، هریک از بخش‌های مهندسی، تأمین کالا و اجرا را خود به صورت مجزا پایه‌ریزی کرده و در روندی دشوار ولی منطقی آن‌ها را به عنوان بازوهای اصلی اجرایی پروژه‌های EPC به کار بسته است. این موضوع یکی از بارزترین مشخصه‌های پارس‌کیهان است که نمود آن جذب توجه صنعتگران و مدیران لایق را در پی داشته است.

سرمایه ثبت شده پارس کیهان در حال حاضر 14 میلیارد ریال است و این شرکت برای انجام پروژه‌های خود بالغ بر 500 نفر نیروی کار قابل دائم و موقت را در اختیار دارد.

عضو چه انجمن ها و سازمان هایی هستید ؟

این شرکت عضو انجمن شرکت‌های مهندسی و پیمانکار نفت، گاز و پتروشیمی (APEC)، انجمن صادرکنندگان خدمان فنی و مهندسی ایران و انجمن شرکت‌های ساختمانی است.

چه استانداردها و گواهینامه هایی  را تا به حال اخذ کرده اید؟

شرکت ما  موفق به اخذ گواهینامه های ISO 14001:2004 , OHSAS 18001:2007 , ISO 9001:2008 شده است و توانسته این سیستم را در شرکت مستقر کرده و اجرا نماید.

آیا فعالیت های برون مرزی نیز دارید ؟

پارس‌کیهان در سال 1387 فعالیت برون‌مرزی خود را برای ورود به بازارهای جهانی آغاز کرد و امیدوار است که بتواند در این عرصه راهگشایی برای آیندگان، با هدف افزایش نفوذ اجتماعی اقتصادی در منطقه خاورمیانه باشد.در حال حاضر پارس کیهان تنها شرکت خصوصی است که مستقیما  با وزارت نفت کشور عراق قرارداد همکاری  دارد .

 چه چالش هایی در صنعت نفت وجود دارد و راهکار شما برای حل آن چیست ؟

 با توجه به چالش هایی که برای پیمانکاران در کشور وجود دارد درخواست من از مسئولان این است که فضای کار در کشور عراق توسعه پیدا کند.مدیران وزارت نفت بهتر است از فعالیت  بخش خصوصی در عراق حمایت کنند .به عبارت دیگر،حمایت از شرکت های دولتی و "خصولتی" در کشور عراق برای کشور ما مفید نیست.

می دانیم که کشور آمریکا در عراق فعالیت گسترده ای دارد که از فعالیت بخش دولتی و خصولتی جلوگیری می کند.

اما در سوریه شرکت های دولتی نفتی می توانند فعالیت داشته باشند چون آمریکا در آن کشور حضور کم رنگ تری دارد .