نمایشگاه بیست و سوم صنعت نفت؛ فرصت مناسب برای گسترش همکاری شرکت‌های ایرانی و جامعه بین‌المللی

مدیر بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت از تحقق بخش عمده ای از اهداف توسعه ای صنعت نفت در این نمایشگاه خبر داد و این رویداد را فرصت مناسب برای گسترش همکاری شرکت‌های ایرانی و جامعه بین‌المللی دانست.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد ناصری در آیین گشایش بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی که صبح امروز (یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، گفت: در نمایشگاه بیست‌وسوم مولفه‌هایی همچون فراهم آوردن بسترهای انتقال تکنولوژی و فناوری‌های نوین به بخش‌های صنعتی کشور، ایجاد بسترهای جذب سرمایه و مشارکت فعال شرکت‌های بین‌المللی و داخلی در پروژه‌های صنعت نفت و عرضه آخرین دستاوردهای صنعت نفت در داخل و حوزه بین‌الملل مدنظر است که امیدواریم بدان دست یابیم.

وی افزود: در این نمایشگاه، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های بین‌المللی پرسابقه، بانفوذ و پرقدرت بین‌المللی که طالب حضور و فعالیت در صنعت نفت ایران هستند، حضور دارند.
وی متذکر شد: "نمایشگاه نفت امسال در شرایطی کار خود را آغاز می‌کند که زیست- جهان ما کماکان در پیچ و تاب رخدادهای گاه نامیمون و دل‌آزار قرار دارد، اما با این حال بر این باوریم که جهان امروز را در فرجام، این صلح‌طلبان و مصلحان‌اند که برمی‌سازند.

وی با اشاره به منابع غنی نفت و گاز ایران و تأثیر‌گذاری و نقش حساس در معادلات اقتصادی جهان امروز گفت: دراختیار داشتن ظرفیت‌های بالقوه انرژی از یک سو و همجواری با منابع انرژی وسیع در خلیج‌فارس و دریای خزر و نیز دسترسی به آبراهه‌های بین‌المللی از سوی دیگر، نشان از آن دارد که ایران، در تأمین انرژی در بازار جهانی و تبادل آن، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. 

رئیس روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران با اشاره به وجه تاریخی و در عین حال سیمای جوان و رو به آینده صنعت نفت ایران گفت: پس از گذشت بیش از یک قرن از اکتشاف نفت، ظرفیت‌های دست نخورده‌ای از منابع انرژی و نیز بالقوگی‌های فراوانی در تمامی حوزه‌های صنعت عظیم نفت وجود دارد که می‌تواند به جذب سرمایه‌های سودآور بسیار بینجامد. وی ادامه داد: از سوی دیگر، با توجه به نیاز روزافزون ملی و بین‌المللی، هرگونه تلاش برای روزآمد کردن صنعت نفت ایران با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و فراهم کردن زمینه‌های مناسب برای انجام کارهای پژوهشی و جذب و بومی‌سازی فناوری‌های نوین برای ما امری بسیار مهم و حیاتی است. 

ناصری با اشاره به نقش خاص و غیرقابل چشم‌پوشی ایران در معادلات انرژی دنیا گفت: ایران همواره بر حفظ و صیانت از این جایگاه راهبردی خود، پای فشرده‌ و بی‌تردید ازاین جهت بوده است که صنعت نفت ایران، تاکنون ۲۲ نمایشگاه بین‌المللی را برپا کرده تا از رهگذار آن به خواسته‌های مدنظر خود برسد. این مسیر، امروز تا جایی رسیده است که به اذعان کارشناسان، نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی تهران، به نمایشگاهی مهم تبدیل شده است. 

وی یادآور شد که تعداد قابل توجهی از شرکت‌های بین‌المللی پرسابقه، بانفوذ و پرقدرت بین‌المللی که طالب حضور و فعالیت در صنعت نفت ایران هستند، در آوردگاه نمایشگاه بیست‌وسوم، حضوری چشمگیر یافته‌اند و می‌توان بی‌هیچ تردیدی باور داشت که عمده این شرکت‌های صاحبنام، خواهان حضور در فردای توسعه یافته‌تر صنعت نفت ایران از طریق تعامل و همکاری با شرکت‌های داخلی هستند. 

رویکرد حمایت از ساخت داخل در نمایشگاه بیست و سوم صنعت نفت

ناصری در ادامه از رویکرد بیست و سومین نمایشگاه صنعت نفت در حمایت از تولید داخل خبر داد و گفت: با توجه به رویکرد خدشه ناپذیر وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران در حمایت از کالاهای ساخت داخل و حمایت از شرکت های ایرانی، بخش جداگانه ای برای معرفی سازندگان ۱۰ گروه کالای راهبردی صنعت نفت، دانشگاه ها و نیز شرکت های دانش بنیان تدارک و آماده شده است.

مدیر بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت با اشاره به اقدام‌های اجرایی برای برگزاری نمایشگاه بیست‌و‌سوم، یادآور شد: این دوره از نمایشگاه با در اختیار گرفتن تمامی فضاهای سرپوشیده و روباز مجموعه نمایشگاهی تهران در حدود ۸۰ هزار متر مربع، با مشارکت ۱۰۵۳ غرفه داخلی با متراژ ۲۸ هزار و ۶۹۳ مترمربع، ۶۰۰ شرکت خارجی و نمایندگان داخلی آنها با متراژ  ۱۱ هزار و ۱۹۰ متر مربع فضای سرپوشیده و بیش از ۱۲هزار متر مربع فضای باز از ۳۸ کشور جهان شامل کشورهای آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوییس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ‌کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن‌اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی، سنگاپور و جمهوری اسلامی ایران، زمینه‌ساز تعامل و مراودات صمیمانه و تنگاتنگ اقتصادی بین‌المللی خواهد بود. 

ناصری افزود: در این نمایشگاه همچنین کشورهای ایتالیا، فرانسه، هلند، آلمان، اسپانیا، انگلستان، روسیه، اتریش، ژاپن، کره جنوبی و چین، به صورت پاویون کشوری حضور دارند. 
وی در عین حال از برگزاری ۲۶ کنفرانس و امضای چهار تفاهم‌نامه همکاری در حاشیه این نمایشگاه خبر داد و گفت: رویکرد نمایشگاه امسال در جانمایی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، بر اساس تخصص و زمینه فعالیت بوده است. در نمایشگاه امسال، سازندگان تجهیزات نفت و صنعتی در سالن‌های ۳۱ و ۶، صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در سالن ۷، نفت و صنایع بالادستی در سالن‌های ۸ و ۹، گاز و صنایع میان دستی در سالن‌های ۱۰ و ۱۱، پالایش و پتروشیمی و صنایع پایین دستی مرتبط در سالن‌های ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ و ۱۵ مستقر خواهند بود. 

مدیر بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت با بیان این‌که در هیچ جای جهان، صنعت نفتی را نمی‌توان تصور کرد که بدون همکاری و تعامل و هم‌افزایی ملی و بین‌المللی، در مسیری پویا و ارزش‌آفرین قرار گیرد، گفت: براساس چنین نگاه و سنگ‌بنایی است که سخت بر این باوریم بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی تهران، فرصتی بسیار مناسب برای گسترش همکاری شرکت‌های ایرانی و جامعه بین‌المللی، آن هم در مسیر دستاوردهایی نو در علم، صنعت، بازار و فناوری است.