گفتگو با مهندس هدایت الله هدایتی مدیر عامل شرکت مهندسی انرشیمی :

"انرشیمی"طی 39 سال فعالیت به انحصار خارجی ها در طرح های مهم نفت و گاز و پتروشیمی پایان داد

شرکت مهندسی انرشیمی در مرداد ماه ۱۳٥۹ توسط گروهی از مدیران مجرب و ارشد صنعت نفت تاسیس شد و تاکنون در تعداد کثیری از پروژه های نفت، گاز، پتروشیمی و سایر صنایع در زمینه های طراحی مهندسی پایه، طراحی تفصیلی، تامین کالا، بازرسی فنی، نظارت و مدیریت طرح (MC) به مشتریان خود ارائه خدمت نموده است.

ذخیره سازی میعانات گازی،ذخیره سازی نفت خام،صنایع پتروشیمی و شیمیایی،حفظ محیط زیست

صنایع قیر و روغن های روان کننده،تصفیه آب صنعتی،تولید بخار و نیرو،سرویس های جانبی،واحدهای گاز و گاز مایع (NGL)،طراحی و مهندسی پالایشگاه های جدید و بازسازی و نوسازی پالایشگاه های موجود،

طراحی واحدهای نم زدایی، شیرین سازی، تراكم و انتقال گاز طبيعی،طراحی فرآیندهای جداسازی نفت و گاز با استفاده از ظروف تفکیک و یا استفاده از برج تثبیت و نمک زدایی نفت خام از جمله وظایف و ماموریت های  شرکت است.

هدایت الله هدایتی که فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه ویسکانسین  آمریکا و مهم تر از آن تجربه های گرانقدر اجرایی و عملی در این حوزه دارد، مدیر عامل این شرکت است. به مناسبت برگزاری بیست و چهارمین  نمایشگاه بین المللی نفت، گاز ،پالایش و پتروشیمی با ایشان درباره دست آوردها و برنامه های شرکت گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید .

چه پروژه های مهمی تا به حال انجام داده اید.

پروژه های بسیار مهمی در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی انجام داده ایم،تا آنجا که می توانم بگویم اواخر دهه  70 برخی از پروژه های پتروشیمی که در انحصار شرکت های خارجی صاحب لیسانس بود به شرکت ما سپرده شد .

تا کنون حدود 90 پروژه توسط شرکت مهندسی انرشیمی  اجرا شده که برخی پروژه های مهم عبارت است از: پروژه گاز طبیعی کنگان،پروژه مهندسی  سرویس های جانبی  پالایشگاه هفتم اراک،پروژه تاسیسات جنبی  مجتمع پتروشیمی امیرکبیر با همکاری کشور فرانسه و ......

بزرگ ترین پروژه ای که در زمینه طراحی انجام شده طراحی پالایشگاه اراک با همکاری کشور چین است که بسیار پروژه بزرگی بود و 3/3 میلیارد یورو ارزش داشت.  

در حال حاضر چه پروژه هایی در دست اجرا دارید ؟

پروژه های اروندان و مارون و ..... را در حال حاضر در دست اجرا داریم.

تحریم های نفتی آمریکا چه تاثیری بر فعالیت شرکت شما می گذارد؟

به دلیل همکاری با وزارت نفت،ما دغدغه ای نداریم؛ وزارتخانه همه مسایل را در نظر گرفته است ، به نظرم ایران همچنان به فروش نفت ادامه خواهد داد و مشکلی در این زمینه به وجود نخواهد آمد .

شرکت شما در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور چه جایگاهی دارد ؟

سازمان مدیریت و برنامه ریزی هر چهار سال یک بار  صلاحیت شرکت ها را در رشته های مختلف  بررسی می کند که رتبه شرکت ما در زمینه بالادستی پالایشگاهی و پتروشیمی و خطوط انتقال،رتبه یک است .

برای برخی پروژه های حساس فقط شرکت های دارای رتبه یک می توانند  در مناقصات شرکت کنند واین رتبه بسیار به کمک ما می آید .

به عنوان مثال در حال حاضر پروژه ای وجود دارد که  خط لوله 1100 کیلومتری است که بر اساس آن قرار است نفت از گره خوزستان به جاسک دربندر عباس منتقل شود که اگر احیانا مشکلی برای تنگه هرمز پیش آمد ،راه انتقال دیگری نیز داشته باشیم .این خط لوله به چند قطعه تقسیم شده و شرکت های مختلفی عهده دار اجرای قطعات آن هستند که انرشیمی نیز به دلیل داشتن رتبه یک،بخشی از این پروژه را اجرا می کند.