شرکت آسیا ابزار دقیق، به عنوان یکی از شرکت های شناخته شده در زمینه ارائه و تامين خدمات به صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و صنايع برق در سال 1373 تاسیس گردید. در سال 1385 برای حمایت از تولید داخل و همچنین تقویت اقتصاد ملی، این شرکت اقدام به ساخت اولین کارخانه سیستم های اندازه گیری جریان (میترینگ) در منطقه ویژه اقتصادی فرودگاه پیام واقع در مهرشهر کرج نمود. این کارخانه با مساحتی بالغ بر 12،000 متر مربع و سرمایه گذاری 10 میلیون یورویی شامل بخش هایی همچون کارخانه ساخت سیستم های اندازه گیری انواع فراورده های مایع و گاز، مرکز انجام پرووینگ سیستم های اندازه گیری و کالیبراسیون انواع میترها در سایزهای مختلف و انبارهای مرکزی جهت تامین تجهیزات مورد نیاز پروژه های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است. همچنین این شرکت با در اختیار داشتن دستگاه های Water Draw، Calibration Rig ،Mobile Master Meter و تعدادی CAN ساخت شرکت Seraphin آمریکا به منظور انجام عملیات کالیبراسیون در پایانه های صادراتی و پالایشگاه های کشور موفق به اخذ تاییدیه از اداره نظارت بر صادرات و واردات فرآورده های نفتی شده است.

گفتنی است شرکت ابزار آسیا دقیق بنیانگذار سیستم های اندازه گیری میترینگ (که درپایانه های صادراتی نفت نصب می شود برای محاسبه دقیق میزان صادرات نفت به کشتی،) برای اولین بار در ایران و خاورمیانه است.  

در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه نفت،گاز و پتروشیمی با بهرام ریاضتی رییس هیات مدیره و خانم نزهت مهبد مدیرعامل شرکت در نشستی صمیمانه به گفتگو و تبادل نظر پرداختیم که در ادامه می خوانید.

استقبال کارفرمایان از نمایشگاه عالی بود

 مهبد مدیر عامل شرکت با اشاره به اینکه از اولین سال برگزاری نمایشگاه  در آن حضور داشته و بیست و چهارمین بار است که در این فضا شرکت می کند،به خبرنگار ما گفت:نمایشگاه بسیار خوب بود و فضای بسیار خوبی نیز به آن تخصیص داده شده بود.وی با اشاره به  استقبال عالی کارفرمایان از نمایشگاه گفت: از همه آنها دعوت کرده ایم که آمده اند.وی افزود:این مساله نشان دهنده این است که به تولید داخلی بسیار توجه دارند .

ابزار دقیق آسیا به ساخت داخل کمک می کند

مهبد درباره چالش های اقتصادی که کشور با آن روبروست،گفت: همه تولیدکنندگان با این مشکلات دست به گریبان هستند اما شرکت ما سعی کرده خودکفا شود و به کمک صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور بپردازد .

وی با اشاره به اینکه با مراکز دانشگاهی و پژوهشگاهی نیز ارتباط موثری داریم گفت: در زمینه فناوری های جدید با همدیگر همکاری داریم تا به ساخت داخل کمک شود.

قوانین تعدیل شود

ریاضتی رییس هیات مدیره آسیا ابزار دقیق درباره انتظارات و خواسته های خود از دولت گفت:ما هر سال در نمایشگاه شرکت می کنیم، چون تولید کننده ایم و می خواهیم توانمندی هایمان را همه ببینند و انتظار ما این است که از ما حمایت شود .

وی تاکید کرد :دولت باید از کالای ایرانی حمایت کند تا بتوان اشتغال ایجاد کرد و بستر کار را فراهم کرد .

ریاضتی افزود: باید قوانینی که سال های گذشته در صنعت نفت بوده تعدیل شود.باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر در شرایط خاص و اضطراری اقتصادی به سر می بریم .بنابراین باید به تولیدکنندگان داخلی توجه خاصی داشته باشند .

وی گفت: دربسیاری از مناقصات با وجود اینکه سازنده داخلی وجود دارد و کار با کیفیتی نیز انجام می دهد، دلیل ندارد پروژه به شرکت خارجی  سپرده شود.

ریاضتی تاکید کرد:همه سازندگان انتظارشان این است که مسئولان تولید آنها را ببینند و مشکلاتشان راحل کنند. اما متاسفانه مسئولان هنگام برگزاری نمایشگاه، فقط دو دقیقه در غرفه حضور دارند و  همه مشکلات تولید کنندگان را نمی شنوند .

آنهای که صاحب نام وتاثیرگذار هستند در صنعت حتما باید  به بازدید از غرفه تولیدکنندگان و سازندگان موئثر در صنعت بپردازند .

آسیا ابزار دقیق در صنعت نفت و گاز کشوذ بسیار موثر بوده و در حال حاضر نیز هست .تکنولوژی و نوآوری آورده و به کمک صنعت نفت آمده است .توقع داریم که به کمک ما بیایند و از ما حمایت کنند.

حمایت دولت شعاری نباشد

مهبد مدیرعامل شرکت درباره انتظاراتش از دولت گفت: دولت باید از تولیدکنندگان حمایت واقعی کند و فقط شعار نباشد.

وی تاکید کرد:محصولات شرکت ما بهتر از محصولات خارجی است و حتی در سطح بین المللی نیز مطرح هستیم.

مهبد افزود:به جرات می توانم بگویم محصولات ما از شرکت های خارجی نیز بهتر است چون با تکنولوژی جدید تولید می شود.دولت در بعضی مواقع شرکت های خارجی را به شرکت ما ترجیح می دهد که درست نیست .