مهندس حمیدرضا مسعودی مدیرعامل گروه پتروپارس

«پتروپارس» شریک مورد اعتماد شرکت‌های صاحب نام بین‌المللی است

شرکت پتروپارس که 22 سال پیش با هدف فعالیت در حوزه بالادستی صنعت نفت و گاز آغاز به فعلیت کرده، با برنامه‌ریزی دانشمدار مدیران و تلاش مسئولانه کارکنان خود، اینک به رقیب جدی و پرتوان رقبای خارجی و صاحب نام این حوزه تبدیل شده و در بسیاری موارد گوی سبقت را در کسب و اجرای طرح‌های مهم و بزرگ از آنان ربوده است.

مهندس حمیدرضا مسعودی مدیرعامل خلاق و توسعه‌گرای گروه پتروپارس در گفتگو با «اقتصاد و نمایشگاه» به مناسبت برپایی بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، دست‌آوردها و برنامه‌های آتی گروه تحت مدیریت خود را توضیح داده است.

ایشان با داشتن کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک طراحی کاربردی کارنامه درخشانی در امور اجرایی دارد که مدیریت طرح‌های مهندسی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ریاست اجرایی پروژه‌های مدیریت مهندسی و ساحتمان شرکت پایانه‌های نفتی ایران و اجرای طرح‌های توسعه فازهای 14 و 19 از آن جمله است.

خوانندگان «اقتصادو نمایشگاه» را با تاریخچه فعالیت پتروپارس بیشتر آشنا کنید.

شرکت پتروپارس از سال 1376 با هدف فعاليت در حوزه بالادستي صنعت نفت و گاز و به عنوان شرکت رقيب شرکت‌هاي خارجي، تاسيس گرديد که از آن زمان در پروژه‌هاي عظيم نفت و گاز در داخل و خارج کشور مشارکت داشته است. بيشترين فعاليت پتروپارس تاکنون در ميدان گازي مشترک پارس جنوبي بوده است به گونه‌اي که تاکنون اين شرکت در توسعه حدود نیمی از این میدان (13 فاز استاندارد) به صورت مستقيم و يا از طريق مشارکت با شرکاي خارجي، ايفاي نقش کرده است. هم اکنون و پس از گذشت 22 سال از تاسيس شرکت پتروپارس، اين شرکت به عنوان يک شرکت معتبر و شناخته شده ايراني در بين شرکت‌هاي مطرح دنيا و به عنوان سرآمد شرکت‌هاي واجد صلاحيت E&P در کشور، در پروژه‌هاي جديدي نظير آزادگان، فرزاد و فاز 11 ايفاي نقش مي کند.

سال 97 را با چه عملکرد و کارنامه‌ای پشت‌سر گذاشتید؟

عليرغم محدوديت‌هاي شديد موجود در کشور در سال 1397، شرکت پتروپارس تمام توان خود را صرف مديريت و اجراي پروژه‌ها و طرح های موجود يا طرح‌هاي جديد با بالاترين کيفيت ممکن نمود. در اين سال فعاليت‌هاي مربوط به مديريت طرح (MC) پروژه عظيم توسعه ميدان نفتي آزادگان جنوبي به شرکت پتروپارس واگذار گرديد. همچنين انجام مطالعات مفهومي و تهيه MDP اوليه براي توسعه ميدان پر چالش فرزاد A و B در اين سال به مراحل پاياني خود نزديک شد. اجراي پروژه ميدان گازي بلال نيز از جمله پروژه‌هايي است که در سال 1397 فعاليت‌هاي آن آغاز گرديد. شرکت‌هاي تابعه پتروپارس نيز بنا به ماموريت خود نسبت به اجراي پروژه‌ها و طرح‌های مختلفي اقدام نمودند که از آن جمله مي توان به تکميل طرح توسعه فاز 19، بهره‌برداري پالايشگاه خانگيران، بهره برداري از پالايشگاه فاز 19 و فاز 12 پارس جنوبي اشاره کرد.

برای سال 98 چه برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای در دست اقدام دارید؟

ادامه مديريت پيمان ميدان نفتي آزادگان، تکميل مطالعات اوليه ميدان گازي فرزاد A و B جهت ورود به مرحله توسعه، شروع فعاليت هاي عملياتي پروژه ميدان گازي بلال، تعيين تکليف و ادامه فعاليت هاي توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس جنوبي، شروع فعاليت هاي مربوط به توسعه ميدان گازي رسالت از جمله برنامه هاي شرکت پتروپارس براي سال جاری مي باشد.

در حال حاضر شرکت پتروپارس چه جایگاهی در صنعت نفت کشور دارد و از چه مزیت‌هایی در مقایسه با رقبا برخوردار است؟

در سال 1395 بر اساس ارزيابي صورت گرفته توسط وزارت نفت، شرکت پتروپارس به عنوان برترين شرکت فعال در صنعت نفت و گاز شرکت، واجد صلاحيت براي ايفاي نقش به عنوان شرکت اکتشاف و توليد (E&P) تشخيص داده شد. از سوي ديگر، در بين شرکت‌هاي ايراني فعال در بخش بالادستي، شرکت پتروپارس بيشترين ميزان مشارکت و همکاري با شرکت‌هاي رده اول صنعت نفت و گاز دنيا را در کارنامه دارد. همين امر، شرکت پتروپارس را به يک شريک مورد اعتماد براي شرکت‌هاي مطرح بين‌المللي و کارفرمايي قابل اتکا براي سازندگان و پيمانکاران داخلي و خارجي تبديل کرده است. از رهگذر همکاري با شرکا، پيمانکاران، سازندگان و مشاوران مطرح بين‌المللي، نيروي انساني شرکت پتروپارس به عنوان بزرگترين سرمايه آن، داراي دانش و تجربه اي هم سطح بسياري از رقباي مطرح بين‌المللي آن مي‌باشد.