1)  لطفا سوابق تحصیلی و اجرایی و مدیریتی خود را بیان فرمایید؟

بنده در رشته تحصیلی مهندسی مکانیک-سیالات دوره لیسانس را گذرانده ام و سپس برای دوره کارشناسی ارشد به تحصیل در رشته مدیریت MBA پرداختم. در این سالها نیز در شرکت های بزرگی چون مپنا تجربه اندوخته و سپس شرکت تاپکو را تاسیس نمودیم.

2)  لطفا تاریخچه تاسیس و فعالیت شرکت را به طور خلاصه بیان فرمایید؟

شرکت تجهیز ارگ پارسیان (تاپکو) فعالیت خود را از سال 1387 در حوزه مهندسی، ساخت، تامین و خدمات پس از فروش تجهیزات دوار آغاز نمود و با بهره گیری از نیروهای متخصص و چیره دست در این حوزه،  توانست در کوتاه زمانی به یک برند شناخته شده تبدیل گردد.

راهبرد اصلی تاپکو در زمینه تجهیزات دوار، بومی سازی محصولات دانش محور و پرکاربرد در کشور، تطبیق محصولات و خدمات با نیازهای مشتریان و ارائه راهکارهای جامع و فراگیر برای رفع نیازمندی های صنایع وابسته می باشد، بر همین اساس تاپکو در گستره ساخت این تجهیزات، با رعایت دقیق اصول مهندسی و بهره مندی از دانش وفن آوری روز و تعامل با سازندگان پیشرو دنیا،  در این عرصه پا نهاده است.

هم اکنون تاپکو در قامت یک شرکت دانش بنیان و از اعضای اصلی انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت (استصنا) توانایی طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و انجام تمامی تعمیرات اساسی برای انواع فن و بلوئرهای سانتریفوژ، کمپرسورهای سانتریفوژ و توربواکپسندرها را دارا می باشد.

واحد تحقیق و توسعه این شرکت به عنوان بنیادی ترین بخش شرکت، ضمن گسترش و بهینه سازی محصولات خود، در حال کار بر روی توسعه فناوری طراحی و ساخت سایر توربوماشین ها از جمله توربین های گاز و توربین های بخار می باشد.

افزون بر موارد یاد شده که تاپکو به طور مستقل نسبت به تولید آنها اقدام می نماید، این شرکت توانایی پکیجینگ و تست انواع پمپ ها ، با همکاری سازندگان معتبر بین المللی را دارد.

محصولات تاپکو علاوه بر بازار داخلی، هم اکنون در بازارهای فرامرزی از جمله عراق، روسیه و کشورهای حوزه CIS وارد گردیده است.

3)  گزارش عملکردشرکت در سال 98 در زمینه تولید و صادرات و اجرای پروژه در داخل و خارج کشور را به طور خلاصه تشریح فرمایید؟

این شرکت مفتخر است که با پروژه های بزرگ و مهمی همچون پالایشگاه گاز بیدبلند 2، پتروشیمی های هنگام، گچساران، بوشهر، ایلام و میدان نفتی یاران شمالی همکاری داشته است و به طور خاص بر روی صادرات محصولات خود به کشورهای همسایه از جمله عراق در حال کار و برنامه ریزی می باشد.

4)  آن شرکت برای سال 98 چه طرح و برنامه های توسعه ای را در دست تدوین و اجرا دارد؟

شرکت تاپکو از سال تاسیس آن هر سال و هر روز بزرگتر می شود و علاوه بر ساختمان تاپکو و هم کارخانه واقع در شمس آباد آن ، در حال ساخت کارخانه ای جدید در زمینی به مساحت 10 هزاز متر مربع در منطقه ویژه ی اقتصادی در فرودگاه پیام است. در ساخت این کارخانه از همکاری دانش فنی شرکت LMF اتریس که از جمله پرسابقه ترین سازنده ها در زمینه کمپرسور در دنیا می باشد و همچنین سعی شده است تا از بهترین مواد و همچنین به روزترین فناوری و تجهیزات به روز و کمک مشاوران بین المللی و داخلی بهره گرفته شود.

اجرای این پروژه بزرگ کمک فراوانی به ساخت و تولید داخل درزمینه های تجهیزات صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی می نماید و همچنین سهم کوچکی از جذب نیروی آماده به کار در کشور می گردد.

5)  در حال حاضر آن شرکت چه جایگاهی در صنعت نفت کشور دارد و از چه مزیت هایی در مقایسه با رقبا برخوردار است؟

در دنياي فراصنعتي امروز سازمان‌هايي در عرصه رقابت موفق‌اند كه خلاقيت و نوآوري را شعار خود قرار داده و انعطاف در مقابل تغييرات محيطي و خواسته های مشتریان را بعنوان بخشي از كسب وكار خويش قلمداد كنند. امروزه با توجه به شرايط جديد تکنولوژی و تغييرات سريع فناوري های صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و نيازهاي متنوعی که در این صنایع مشاهده می شود شاید مهم ترین فاکتورِ موفقیت سازمان های تامین کننده و ارایه دهنده خدمات تکنولوژیکی، اطمینان خاطر مشتریان از کیفیت و خدمات پس از فروش محصولات ارایه شده به آنها باشد. اگر امروز از نام تاپکو به عنوان نماد اعتماد و توجه به خواسته های مشتری در عرصه صنایع مختلف یاد می شود و اگر امروز خلاقیت در این عرصه را، مزیت کلیدی خود تلقی می کنیم، اینها همه مرهون یاوری یکتای یگانه و بیش از 15 سال تجربه و و تلاشِ تیمی متشکل از مدیران، مهندسین و متخصصین جوان و آموزش دیده در راستای تخصص اصلی تاپکو یعنی تعمیر، تامین و مهندسی تجهیزات دوار و پکیج های پروسسی در صنایع مختلف می باشد. بي‌شك حفظ ره‌آوردهاي گذشته و همسوئي با تحولات و چالش‌هاي آتی نيازمند نگرشي جامع به تمامي عوامل استراتژیک، بهبود مستمر كمي و كيفي محصولات و خدمات، بهره‌گيري از دانش و فناوري‌هاي نوين و تلاش مضاعف تمامي همكاران و پرسنل شركت است. امروز مجموعه تاپکو گامي نوين را در عرصه كسب وكار خويش آغاز كرده، بهبود كيفيت را سرلوحه كار خود قرار داده و رضايت و اطمینان خاطرِ مشتريان را بعنوان مهمترين رسالت خويش تعيين نموده است. حضور اثرگذار در بازارهاي رقابتي و افزايش سهم شركت از بازار بسیار پرتلاطم تجهیزات دوار در صنایع مختلف ( اعم از نفت، گاز، پتروشیمی و ...) از برنامه‌هاي تاپکو براي تحقق اهداف راهبردی خویش است. اين شركت همكاري با مراكز علمي و تحقيقاتي ، بهره گيري از دانش و تجارب نيروي انساني كارآمد و حضور در عرصه‌هاي ملي و بين‌المللي  با کمک سازندگان بسیار معتبر کشورهای پیشرفته وصنعتی را آيينه‌اي جهت بازتاب توانمندي‌هاي خود مي‌داند. اميد است با اعتماد به خداوند سبحان و همراهي و پشتكار تمامي كاركنان سخت‌كوش و متخصص، نقش موثرتري را در اعتلاي بخش تامین تجهیزات برای صنایع مختلف در ميهن عزيزمان برعهده گيريم.