مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران از به کارگیری ۱۵ دستگاه حفاری در پروژه های میدان محور طرح نگهداشت و افزایش تولید در گستره عملیاتی شرکت های نفت مناطق مرکزی و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خبر داد.

سید عبدالله موسوی در حاشیه برگزاری نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از به کارگیری حدود ۱۵ دستگاه حفاری در پروژه های میدان محور طرح نگهداشت و افزایش تولید در گستره عملیاتی شرکت های نفت مناطق مرکزی و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب جهت حفاری و تکمیل ۳۲ حلقه چاه نفت خبر داد و گفت: این دستگاه های حفاری در میدان‌های گچساران، نفت شهر، رامین، بالارود، لالی بنگستان و سپهر و جفیر به صورت EPD/EPC شروع به کار و به کارگیری می‌شود.

وی در مورد پروژه حفاری ۶+۸ چاه های اکتشافی گفت: در این پروژه ، حفر  و تکمیل  ۶ حلقه چاه خاتمه و ۳ حلقه در مراحل اجرایی قرار دارد در ضمن، هم اکنون دستگاه های حفاری سنگین خشکی ۳۱، ۳۲ و ۴۰ فتح در حال حفاری چاه ها هستند و تمرکز حفاری چاه های مورد نظر در مناطق نفتخیز استان های خوزستان، فارس، بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد بوده است.

موسوی افزود: همچنین در پروژه ای دیگر، ۲ دستگاه حفاری خشکی ۷۴ و ۸۹ فتح شرکت ملی حفاری ایران تحت قرارداد مدیریت اکتشاف به کارگیری می شوند.

تکمیل ۱۵ حلقه چاه، ۲۵۷ روز زودتر از برنامه عملیاتی

موسوی با بیان اینکه  از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۸ حلقه چاه های نفت و گاز در مناطق نفتخیز خشکی و دریایی کشور تکمیل شده است، افزود: در نتیجه هم افزایی و همکاری میان متخصصان ملی حفاری و شرکت های کارفرما، عملیات حفاری و تکمیل ۱۵ حلقه چاه، ۲۵۷ روز زودتر از برنامه پیش بینی شده به اتمام رسیده که ارزش اقتصادی قابل توجهی دارد.

وی در مورد حمایت های شرکت ملی حفاری ایران از سیاست های اقتصاد مقاومتی و ساخت داخل گفت: تا کنون بیش از سه هزار میلیارد ریال در چهارچوب حداکثر استفاده از توان تولیدی سازندگان داخلی همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی قطعات و کالای مورد نیاز تامین شده است که بررسی ها نشان می دهد بر اساس نرخ روز ارز نسبت به خرید کالای مشابه خارجی، صرفه‌جویی بیش از ۶۰ درصدی به عمل آمده است.

 موسوی اظهار کرد: همچنین در سال جاری مجموعه ای از قطعات و تجهیزات مهم مورد نیاز استمرار کار در صنعت حفاری از سوی صنعتگران داخلی و مراکز دانش بنیان در دست اجراست که بخشی از آنها تا پایان سال وارد چرخه عملیاتی می شود؛ در ضمن تاکنون حدود هفت هزار قلم قطعات مربوط به بیش از ۶۰۰ تجهیز اختصاصی در قالب ۲۳ هزار قلم تکثیر و و در مدار عملیات قرار گرفته است. ‌

وی تصریح کرد: از کارهای شاخص امسال همچنین می توان به ساخت ابزار نمودارنگار چاه های تولیدی PLT  با دانشگاه شریف، تجهیزات تمیزکننده جداره ها و خارج کننده ذرات در چاه، ساخت موتورهای درون چاهی، انعقاد قراردادهای پژوهشی با جهاد دانشگاهی و پروژه اصول طراحی و مهندسی حفاری و ساخت چاه با دانشگاه صنعت نفت اشاره کرد.

عرم جزم صنعت نفت در حمایت از صنایع و تولید کنندگان داخلی

موسوی نمایشگاه صنعت نفت را یک رویداد مهم در انعکاس توان ملی در حوزه های اقتصادی و صنعتی خواند و گفت: این رخداد بزرگ نقش غیر قابل انکاری در ارائه توانمندی، خلاقیت ها و شکوفایی اقتصادی و ارتباطات بین الملل ایفا می کند.

مدیرعامل شرکت ملی حفاری افزود: برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در سالی که اقتصاد جهانی و به تبع آن صنعت نفت تحت تأثیر تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا قرار دارد، خبر امیدوار کننده ای است که بیش از هر موضوع  نشان از عزم جزم متولیان و سیاستگذاران صنعت نفت کشور در حمایت از صنایع و تولید کنندگان داخلی دارد.

به گفته موسوی، توسعه زیر ساخت های کشور در شرایط تحریم های ظالمانه و محدودیت های ایجاد شده به دست متخصصان داخلی  نشان می دهد که صنعت نفت با پشتوانه تولید کنندگان و  سازندگان ایرانی به حدی از خود کفایی رسیده که هیچ محدودیتی نمی تواند آن را متوقف سازد.