در آیین معرفی ۱۴ بلوک اکتشافی توسعه ای نفت مطرح شد

منوچهری: ۷ قرارداد جدید نفتی ۶ ماه آینده امضا می‎شود

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی گفت: قرار است طی ۶ ماه آتی ۷ قرارداد جدید توسعه ای با شرکت های داخلی و خارجی در قالب IPC به امضا برسد که هم اکنون گروه های مذاکره کننده برای نهایی کردن آن فعال هستند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا منوچهری در جریان برگزاری مراسم معرفی ۱۴ بلوک اکتشافی توسعه ای شرکت ملی نفت ایران که صبح امروز (دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه) در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی تهران برگزار شد، با بیان این که هم اکنون کشورهای همسایه از جمله عراق و عربستان در حوزه اکتشاف و تولید اندکی از ایران پیشی گرفته اند، گفت: ایران یکی از غنی ترین سرزمین های خاورمیانه از لحاظ منابع هیدروکربوری است که می بایست به بهترین شکل از این موهبت بهره گیرد. 

وی با اشاره به وجود ۵۰ فرصت سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف و تولید که پیش از این معرفی شده اند، گفت: همچنان تعداد زیادی از این میادین در انتظار ورود به قرارداد توسعه ای هستند و فرصت برای سرمایه گذاری در بیشتر این میادین همچنان فراهم است.

منوچهری با اعلام این که در شرکت ملی نفت ایران هم اکنون ۲۰ قرارداد همکاری برای پوشش حداکثری ۵۰ فرصت سرمایه گذاری در دست بررسی است، عنوان کرد: در حال حاضر ۳ قرارداد توسعه میادین مشترک را در قالب IPC امضا کرده ایم که امیدواریم تا پایان سال جاری تعداد بیشتری از میادین نفتی و گازی را در قالب قراردادهای جدید وارد فاز توسعه کنیم.

وی با اشاره به استراتژی شرکت ملی نفت برای جذابیت بخشیدن به فرصت های سرمایه گذاری، گفت امیدواریم ضمن معرفی ۱۴ بلوک اکتشافی توسعه ای جدید، بتوانیم فرصت های بیشتری برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم کنیم .

منوچهری در خصوص توسعه میادین غرب کارون نیز افزود: برای توسعه غرب کارون با کشورهای ایرانی و چینی همکاری می کنیم اما همچنان با توجه به نیاز این صنعت به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی، از حضور شرکت های غربی در این حوزه استقبال می کنیم.

وی با بیان این که ایران همواره با چالش های پیش رو در حوزه های سیاسی و اقتصادی مواجه است، تصریح کرد: ایران همواره با مشکلات و چالش ها مقابله می کند و کماکان همچون گذشته به فعالیت در مسیر تعالی و رشد و توسعه صنعت نفت مصمم است.