منوچهری در حاشیه برگزاری نمایشگاه نفت:

بهره‎برداری از بخش دریایی فاز ۱۴ آغاز شد/ تعریف ۳۵ پروژه برای حفظ و افزایش توان تولید نفت و گاز

معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت ایران گفت: بهره برداری از بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی از ۲ روز پیش آغاز شده است.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا منوچهری در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه) همزمان با دومین روز از برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، از آغاز بهره برداری از بخش دریایی فاز ۱۴ پارس جنوبی از ۲ روز پیش خبر داد و گفت: بابهره برداری از این بخش ظرفیت تولید گاز به میزان ۵۰۰ میلیون فوت مکعب افزایش می یابد.

وی تاکید کرد: با تداوم روند توسعه این فاز طی چهار ماه آینده ظرفیت تولید از این میدان تا یک میلیارد فوت مکعب قابل افزایش خواهد بود.

منوچهری همچنین از بهره برداری از چهار فاز (معادل پنج فاز استاندارد) پارس جنوبی تا پایان سال خبر داد و گفت: با بهره برداری از فازهای ۱۳، ۱۴، ۲۲ و ۲۴ که از مهمترین پروژه های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران به شمار می رود، ۲۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز و حدود ۲۰۰هزار بشکه نیز به ظرفیت تولید میعانات گازی کشور اضافه می شود.

تعریف ۳۵ پروژه برای حفظ و افزایش توان تولید نفت و گاز

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی همچنین از تعریف ۳۵ پروژه در راستای نگهداشت و یا افزایش توان تولید در میدان های گازی و نفتی کشور خبر داد و گفت: عمده این پروژه ها در حوزه شرکت های ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی و شرکت نفت فلات قاره ایران اجرایی می شود.

وی توضیح داد: در این پروژه ها حفاری و ایجاد خطوط لوله جدید مدنظر است که با نهایی شدن آن ها، امکان جبران ۴۰۰ هزار بشکه افت تولید در میادین نفتی کشور فراهم می شود.

منوچهری متذکر شد: منابع مالی این پروژه ها در حدود ۶ میلیارد دلار تخمین زده می شود که تامین شده و اجرای ۳۵ پروژه در اختیار شرکت های ایرانی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مناقصات مربوط به این طرح های توسعه ای در حال برگزاری است و پیش بینی می شود که تا پایان شهریورماه، قرارداد مربوط به این پروژه ها نهایی شود.  

منوچهری همچنین با اعلام اینکه انجام این تعداد پروژه به ۱۰ دکل حفاری نیاز دارد، گفت: پیش بینی می شود در اجرای این پروژه ها تمامی دکل های حفاری کشور به کار گرفته شود.

حمایت از تولید داخل در قراردادهای آتی نفتی

منوچهری همچنین از تلاش شرکت ملی نفت ایران برای استفاده حداکثری از توان ساخت داخل و مشارکت پیمانکاران نفت و گاز در پروژه های این شرکت یاد کرد و گفت: طبق دستورالعمل ابلاغی وزیر نفت، تمامی اقلام و تجهیزاتی که قابلیت ساخت در داخل داشته باشند، نظیر لوله های جداری، شیرهای درون چاهی، خطوط جریانی، تجهیزات موردنیاز سکوها و سیستم های فراورشی نفت و گاز باید از داخل کشور تامین شوند.

وی اضافه کرد: در همین راستا لیست اقلام موردنیاز در پروژه ها از سوی شرکت ملی نفت ایران تهیه شده و تمامی شرکت های پیمانکار موظف هستند بنابر مقررات و استانداردها از شرکت های ایرانی اقلام خود را تهیه کنند.

وی با بیان اینکه حمایت از بخش خصوصی و سازندگان داخلی با جدیت از سوی شرکت ملی نفت ایران دنبال می شود، گفت: سیاست های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران نوید رونق کسب و کار در حوزه نفت و گاز را می دهد.

وی اضافه کرد: قراردادهای مربوط به این پروژه ها در یک بازه دو ساله منعقد می شود و با توجه به تدوین فرمت قراردادها، تاخیرهای احتمالی پروژه های دیگر شامل آن نخواهد شد.

منوچهری همچنین نهایی شدن قرارداد هفت گروه کالایی از شمار ۱۰ گروه معرفی شده از سوی وزارت نفت به عنوان یکی از مصداق های اصلی حمایت از بخش خصوصی و تولید داخل یاد کرد و گفت: در قراردادهای نفتی با شرکت های معتبر خارجی برای تامین ۶۰ درصد از اقلام موردنیاز پروژه هااز محل تولیدات داخلی توافق کرده ایم.

وی تاکید کرد: البته تاکید شرکت ملی نفت ایران بر حفظ استانداردها در تولیدات داخلی باید مدنظر قرار گیرد.


حضور پررنگ توتال در فاز ۱۱

منوچهری همچنین درباره گمانه زنی هایی درخصوص خروج شرکت توتال از فاز ۱۱ گفت: این شرکت تاکنون مناقصات مربوط به خرید لوله و ورق، ساخت جکت و سکوها و اجرای خط لوله مربوط به این فاز را برگزار کرده و نتایج اخذ شده را جهت تایید نهایی کارفرما ارائه کرده است.

وی در ادامه از تداوم فعالیت های مشارکتی شرکت ملی نفت ایران با دیگر شرکت های معتبر بین المللی یاد کرد و افزود: مذاکرات مربوط به توسعه میدان فرزاد B با طرف هندی در حال انجام است و پیش بینی می شود که قرارداد مربوط به آن تا پنج ماه آینده نهایی شود.

اجرای ۸۰ پروژه در شرکت ملی نفت ایران

معاون شرکت ملی نفت ایران در امور مهندسی و توسعه با اعلام اینکه در حال حاضر ۸۰ پروژه در حیطه شرکت ملی نفت ایران تعریف شده است، گفت: احداث خط لوله ۴۰ اینچ اتان در پارس جنوبی به طول ۷۰ کیلومتر از جمله این پروژه هاست که تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد.

منوچهری با ا علام اینکه انتظار داریم بخش عمده ای از ۸۰ پروژه تعریف شده در شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال نهایی شود، گفت: در حوزه میادین مشترک غرب کارون نیز میدان آزادگان جنوبی تا پایان سال به بهره برداری می رسد.

وی همچنین از احداث خط لوله گوره به جاسک به عنوان یکی از مهمترین پروژه های شرکت نفت یاد کرد و گفت: در این پروژه اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد دلار در نظر گرفته شده که اعتبارات مربوطه تامین شده است.