مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: نباید به نفت به عنوان حربه سیاسی نگاه کنیم. روند صادرات نفت ایران ادامه می‌یابد و ایران از اوپک خارج نمی‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مسعود کرباسیان امروز (چهارشنبه،۱۱ اردیبهشت‌ماه) در حاشیه آیین افتتاحیه بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت در جمع خبرنگاران اعلام کرد: قرار نیست یک نفر در دنیا تعیین کند ما چگونه رفتار کنیم و ما هم صرفا تماشاکننده باشیم. ایران هم سیاست‌های خود را دنبال می‌کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال خروج ایران از اوپک در شرایط فعلی گفت: ایران از اوپک خارج نمی‌شود.

کرباسیان، تداوم صادرات نفت و تلاش برای تولید بیشتر فرآورده‌های نفتی، ایجاد ارزش افزوده از محل تولید و صادرات فرآورده‌ها را برنامه پیش روی صنعت نفت عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به سوالی درباره بیمه نفتکش‌ها اظهار کرد: مکانیزم‌های لازم در این زمینه دیده شده و همه نفتکش‌ها بیمه می‌شوند.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره روابط ایران با چین، هند و آذربایجان عنوان کرد: در چارچوب سیاست‌های‌مان با کشورهای مختلف در تعامل و مذاکره هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد: به جز شرایط بحرانی ناشی از سیلاب اخیر که ما را ناگزیر از بستن تعدادی از چاه‌ها کرد، هیچگونه کاهشی در تولید نفت کشور نداشته‌ایم.

مسعود کرباسیان در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت، در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: نمایشگاه صنعت نفت، عرصه نمایش توانمندی‌های داخلی است و آنچه امروز در نمایشگاه مشاهده می‌شود، نشان می‌دهد وزارت نفت در حمایت از ساخت داخل عملکرد خوبی داشته است.

وی با بیان اینکه این صنعت طی سال‌های متمادی در حوزه تامین تجهیزات، به سازندگان خارجی وابستگی زیادی داشت، ادامه داد: اما می‌بینید که در حال حاضر در زمینه ساخت و تامین تجهیزات و قطعات صنعت نفت، حرف‌های زیادی برای گفتن داریم.

کرباسیان افزود: طرح نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های نفتی هم با همین هدف در دستور کار قرار دارد و با توجه به اینکه منابع ریالی بسته‌های کاری این طرح تامین شده است، امیدواریم اجرای این قراردادها نیز به استفاده بیشتر از توانمندی‌های داخلی منتهی شود.

به گفته وی، طرح بومی‌سازی ۱۰ گروه کالایی نیز که با همکاری سازندگان داخلی دنبال می‌شود، پیشرفت قابل توجهی دارد و امروز شاهد بخشی از دستاوردهای این طرح در نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت هستیم.

کرباسیان یادآور شد: عرضه نفت خام در بورس انرژی ادامه خواهد یافت و تداوم این روند است که خریدار را از انجام معامله در این بازار مطمئن می‌کند.